TEL 0212 861 00 81
CEP 0532 285 60 61
Çalışma Saatleri
09:00 - 20:00

Araç Çeki Demiri Projesi

Araç çeki demiri projesi, çeki demiri tadilatı, çeki demiri sökümü ve çeki demiri ile ilgili tüm detaylara bu içerikten ulaşabilirsiniz.

ÇEKİ DEMİRİ SÖKÜM

Münferit Araç Uygunluk Belgesi Sorgulama

Araçlarda yapılan tadilat ve montajlar 30 gün içinde araç projesi ve araç muayenesi yapılarak, notere başvuru yaparak araç tescil kayıtlarına işletilmesi zorunludur aksi takdirde ceza ödemek zorunda kalırsınız.

Araçların üzerinde, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte belirtilen şekillerde yapılan her türlü teknik değişiklik ile aracın rengine ilişkin değişikliklerin, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 30 gün içinde herhangi bir notere bildirilerek tescil kayıtları ile belgelerine işletilmesi zorunludur. 30 gün içinde tescil kuruluşuna bildirilmeyen tadilat ve montajlara 2918 sayılı Kara Yolları Trafik Kanunu 32/1 maddesi gereği 2022 yılı cezası 196 türk lirası ceza yazılmak ve 10 ehliyet puan cezası uygulanmaktadır.

ÇEKİ DEMİRİ

Çeki demiri, iki taşıtın birbirine tutturulmasını sağlayan metal bir bağlantı parçasıdır. Genellik arka tamponun hemen altında konumlandırılan bu parça ile motorlu veya motorsuz taşıtların çekilmesi sağlanır.

Bu bağlantı parçası sayesinde, uygun römorklarla; tekne, ATV, motosiklet hatta otomobil gibi birçok vasıta çekilebilir. Bunların yanı sıra çekme karavanlar da bu kanca ile çekilebilecek uygun taşıtlardandır. Çekilecek taşıtın ağırlığında 750kg altı veya üstü olmak üzere iki tür mevcuttur. BE ehliyetine sahip sürücüler için römorkun yüklü ağırlığının 3500 kilogramı geçmemesi gerekmektedir.

Çeki demiri/kanca montajı araç üzerine yapılan tadilat olarak bilinir. Gerekli standartlara uygun çeki demirinin öncelikle ECE R55 (“e” belgeli ) belgesine sahip olmasına özellikle dikkat etmek gerekmektedir.

“E” Belgeli Çeki Demiri Montajı
Satın alınan “e” Belgeli çeki demiri / çeki kancası ve elektrik kitinin paket içeriğinde mevcut olan montaj talimatına uygun olarak montajı yapılmalıdır.

Bu belgeye sahip olmayan çeki demirlerinde güvenlik sorunları yaşanabileceği gibi araç ruhsatına işletmek de mümkün olmayacaktır.

Çeki Kancasının Kullanım Amaçları

- Yük römorku çekme için

- İş amaçlı kullanılan ekipmanları çekmek için

- Tekne römorku çekme için

- Bisiklet taşıyıcı aparatı bağlanabilmesi için


Ülkemizde ve AT üyesi ülkelerde araç üzerindeki mekanik çekme tertibatlarına uygulanan mevzuat 94/20/AT yönetmeliğidir. Bu yönetmelik her araca, her tipe ve modele göre imal edilen çekme tertibatlarının tüm mühendislik deneylerini kapsamaktadır. Montaj talimatı, e dökümanı ve ürün üzerindeki etiket değerleri bu deneylerin verilerinde ( örneğin 2 milyon devir dinamik titreşim deneyi, kütle ve boyut deneyleri ) ortaya çıkmakta ve aracınıza uygunluğu tevsik edilmektedir. Almış olduğunuz ve talep ettiğiniz ürünün aracınıza uygun e dökümanını, montaj talimatını ve bunlara uygun çeki demiri üzerindeki etiketlemesini ısrarla talep ediniz. Aksi takdirde o ürünün sahte ve mevzuat dışı olduğu aşikardır.

Aracınıza monte edilen E belgeli çeki demiri AİTM ve karayolları trafik kanununa göre tse yetkili mühendisler  tarafından proje hazırlanarak Türk Standartları Enstitüsü Tarafından açılan tse araç kontrol merkezine araç götürülerek araç incelenir ve montaj uygun yapılmışsa tse yetkili mühendisi tarafından çeki demiri montaj raporu onaylanır.  Tse araç kontrol merkezinde onaylanan araç montaj uygunluk raporu ile birlikte yapılan montajı araç ruhsatına işletmek için noterden ruhsat değişimi yapılarak çeki demiri ruhsata işlenmiş olur. Çeki  demirini ruhsata işletmek için aracın mevcut muayenesi varsa, tüvtürk araç tadilat muayenesi yaptırmaya gerek yoktur.

Çeki Demiri Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Belgesiz ve gerekli testlerden geçmeyen ürünler mal ve can kaybına yol açmaktadır. Yan sanayi veya kendi imkanlarınızla yapacağınız veya yaptıracağınız çeki demirleri araca işlenmemektedir. Çeki demirinin ruhsata işlenmiş olmasına özen gösterin. Aksi takdirde herhangi bir kontrolde cezai işleme tabi tutulacak, herhangi bir kaza anında asli kusurlu sayılabilecek, aracınız sigorta veya kasko kapsamı dışı kalacaktır. Çeki Demiri Bağlantısı Nasıl Yapılır? Metal bağlantı parçasının, mekanik ve elektrik montajının doğru yapılması hayati önem taşır. Parçanın, arka tamponun alt kısmına ortalanarak, dikkatli bir şekilde montajlanması gerekir. Bu noktada, mekanik bağlantının dönüş ve ağırlık testlerinin yapılması büyük önem taşır. Aksi takdirde, sürüş esnasında karşılaşılacak çeşitli problemler, ciddi trafik kazalarına sebebiyet verebilir. Mekanik bağlantı kadar elektrik bağlantısı da önemlidir. Varsa, sağ sol sinyal kablolarının ve stop lambasının bağlantısı doğru biçimde yapılmalıdır.

ÇEKİ  DEMİRİ PROJESİ  İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1.  Araç Ruhsatı

2.  Çeki Demiri 'E' Belgesi

3.  Montaj Şeması

4.  ECE R55 Kullanma Talimatı

5.  Çeki Demiri Faturası 

Çeki Demiri Projesiyle İlgili Hizmet Başlıkları

2022 yılı çeki demiri projesi, istanbul çeki demiri söküm projesi, istanbul büyükçekmece çeki demiri söküm, istanbul avcılar çeki demiri montajı, istanbul esenyurt çeki demiri montaj sökümü, çeki demiri montaj uygunluk raporu, çeki demiri söküm, çeki demiri projesi, çeki demiri raporu, çeki demiri montaj söküm raporu, çeki demiri montaj söküm raporu, çeki demiri söküm, çeki demiri söküm projesi, çeki demiri iptal projesi, çeki demiri projeleri çeki demiri projesi, çeki demiri söküm projesi, çeki demiri söküm, çeki demiri montajı, çeki demiri montaj sökümü, çeki demiri montaj uygunluk raporu, çeki demiri söküm, çeki demiri projesi, çeki demiri raporu, çeki demiri montaj söküm raporu, çeki demiri montaj söküm raporu, çeki demiri söküm, çeki demiri söküm projesi, çeki demiri iptal projesi, çeki demiri projeleri, çeki demiri projesi, çeki demiri söküm projesi, çeki demiri söküm, çeki demiri montajı, çeki demiri montaj sökümü, çeki demiri montaj uygunluk raporu, çeki demiri söküm, çeki demiri projesi, çeki demiri raporu, çeki demiri montaj söküm raporu, çeki demiri montaj söküm raporu, çeki demiri söküm, çeki demiri söküm projesi, çeki demiri iptal projesi, çeki demiri projeleri, çeki demiri projesi, çeki demiri söküm projesi, çeki demiri söküm, çeki demiri montajı, çeki demiri montaj sökümü, çeki demiri montaj uygunluk raporu, çeki demiri söküm, çeki demiri projesi, çeki demiri raporu, çeki demiri montaj söküm raporu, çeki demiri montaj söküm raporu, çeki demiri söküm, çeki demiri söküm projesi, çeki demiri iptal projesi, çeki demiri projeleri, çeki demiri projesi, çeki demiri söküm projesi, çeki demiri söküm, çeki demiri montajı, çeki demiri montaj sökümü, çeki demiri montaj uygunluk raporu, çeki demiri söküm, çeki demiri projesi, çeki demiri raporu, çeki demiri montaj söküm raporu, çeki demiri montaj söküm raporu, çeki demiri söküm, çeki demiri söküm projesi, çeki demiri iptal projesi, çeki demiri projeleri, çeki demiri montaj raporu, çeki demiri söküm projesi, çeki demiri iptali,çeki demiri iptali, çeki demiri sökümü, çeki demiri iptali, çeki demiri sökümü, çeki demiri söküm proje