TEL 0212 861 00 81
CEP 0532 285 60 61
Çalışma Saatleri
09:00 - 20:00

Okul Taşıtı İptal Projesi

Okul taşıtı iptal projesiyle ilgili tüm detaylı bilgileri bu içerikte bulabilirsiniz. Okul taşıtı iptali için bizimle güvenle çalışabilirsiniz. 16 Şubat 2024  Okul taşıtı iptal projesi tse araç kontrol merkezi ücreti 1860 liradan, %58 oranında artırılarak 2952 liraya yükseltilmiştir.  16 Şubat 2024 Okul taşıtı iptal projesi tüvtürk araç tadilat araç muayene ücreti 1.149 liradan, % 58 artırılarak 1,821 liraya yükseltilmiştir. 16 Şubat 2024 Okul taşıtı iptal projesi noter araç ruhsat değişim ücreti 717 liradan, 1,132 liraya yükseltilmiştir.

                      

16 ŞUBAT 2024 OKUL SERVİS ARAÇLARI YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1- 25/10/2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliğinin geçici 2 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde  değiştirilmiştir.

“(1) Bu Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (i), (l), (m) ve (o) bentleri kapsamındaki şartlar;

a) 2017 model okul servis araçları için 1/7/2024 tarihine ertelenmiştir, 

b) 2016 model okul servis araçları için 1/7/2025 tarihine ertelenmiştir,

c) 2015 ve öncesi model okul servis araçları için 1/7/2026 tarihine ertelenmiştir,

tarihinden sonraki ilk periyodik muayenesine kadar aranmaz.”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri, Aile ve Sosyal Hizmetler, Millî Eğitim ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları birlikte yürütür.

          

Aracımı okul taşıtından çıkarmak istiyorum ne yapmam lazım?

1.  Yetkili makine mühendisine okul taşıtı iptal projesi çizdirilmeli

2.  Okul taşıtı yazısı ve dur levhası araçtan sökülmeli

3.  Araç hazır olduğunda tse araç kontrol merkezlerine götürülmelidir, Avrupa yakası Esenyurt Anadolu yakası Sancaktepe

4. Tse araç kontrol merkezinden çıktıktan sonra, projeyi hazırlayan yetkili makine mühendisinden okul taşıtı iptal projesi alınacak

5.  Okul taşıtı iptal projesi alındıktan sonra tüvtürk araç tadilat muayene randevusu alınarak, araç tadilat muayenesi yaptırılmalıdır.

6.  Araç okul taşıtı iptal araç tadilat muayenesi yapıldıktan sonra, araç sahibi okul taşıtı iptal projesi, araç tadilat muayene raporu ile beraber noterden araç ruhsat sahibi tescil belgesini değiştirerek okul taşıtı iptalini gerçekleştirmiş olur.

Fabrikadan okul taşıtı olarak çıkmış veya sonradan okul taşıtı yapılan araçların yaşlarının dolmasından dolayı veya yetki belgesi almak için aracı okul taşıtından çıkarmak gerekmektedir.

Aracınızı okul taşıtından çıkarmak için öncelikle yetkili makine mühendisine başvuru yapmanız gerekmektedir. başvuru yapıldıktan sonra yetkili mühendislik tarafından okul taşıtı iptal projesi hazırlanacak ve dosya tse onaya gidecek onay geldikten sonra tarafınıza dosya başvuru numarası verilecek bu dosya başvuru numarası ile araçtaki okul taşıtı yazısı, dur levhasını sökerek TSE AKM (araç kontrol merkezine) araç götürülecek burada, aracın sadece okul taşıtı yazısı, dur levhası, araçta koltuk sökülmüşse sökülen koltuk ayak yerlerinin bir daha koltuk takılamayacak şekilde iptal edilip edilmediğine bakıyorlar, araç burada  tse yetkili mühendisleri tarafından kontrol edilip  projeye uygun olarak söküm işlemleri yapılmışsa araç kontrolden geçti  ve uygundur raporu oluşturarak tse 360 sistemine raporunu yüklüyor, başvuru dosyasını inceleyen tse mühendisi dosyayı tekrardan inceleyip problem yoksa müdür onayına gönderiyor müdür onayından sonra okul taşıtı iptal projesi başvuru yapılan mühendisin ekranına düşmektedir, başvuru yaptığınız projeyi hazırlayan mühendisten okul taşıtı söküm projenizi alabilirsiniz.

Okul taşıtı iptal projesi alındıktan sonra araç tadilat muayenesi için tüvürkten araç tadilat muayenesi almak gerekmektedir, araç tadilat muayenesi alındıktan sonra okul taşıtı iptal projesi ile birlikte tüvtürk araç muayene istasyonuna başvuru yaparak araç tadilat muayenesi yaptırılır.

Araç tadilat muayenesi yapıldıktan sonra aracı okul taşıtından çıkarmak için araç muayene raporu, araç muayene tespit raporu ve okul taşıtı iptal projesi ile birlikte araç sahibi notere başvuru yaparak araç ruhsat değişimi yaparak aracı okul taşıtından çıkarmış olur.

Okul Taşıtı İptal Projesi Fiyatları

Okul taşıtı iptali için bizimle güvenle çalışabilirsiniz. 16 Şubat 2024  Okul taşıtı iptal projesi tse araç kontrol merkezi ücreti 1860 liradan, %58 oranında artırılarak 2952 liraya yükseltilmiştir.  16 Şubat 2024 Okul taşıtı iptal projesi tüvtürk araç tadilat araç muayene ücreti 1.149 liradan, % 58 artırılarak 1,821 liraya yükseltilmiştir. 16 Şubat 2024 Okul taşıtı iptal projesi noter araç ruhsat değişim ücreti 717 liradan, 1,132 liraya yükseltilmiştir.

Okul Taşıtlarında Yaş Sınırı

Okul taşıtı araçlarda yaş sınırı 12 yıl olarak belirlenmiştir, hesaplama olarak aracın fabrikadan  imal tarihinden sonra gelen ilk takvim yılı esas kabul edilmektedir.

12 yıl olan yaş sınırı, ilgili yönetmelikte yapılan değişiklik ile 15’e yükseltilmişti. Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ne konulan geçici madde ile 1 Temmuz 2023 tarihine kadar araç yaş sınırının 15 olarak uygulanması hükme bağlanmıştı. Bu tarih itibarıyla uygulama sona erecek ve okul servis araçları için yeniden 12 yaş kriteri aranacaktı. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile bu süre 1 Temmuz 2025’e kadar uzatıldı. Buna göre, 15 yaşına kadar olan araçlar, “muayeneden geçmiş olmak” koşuluyla bu tarihe kadar okul servis aracı olarak kullanılabilecek

 

Fabrikadan okul taşıtı olarak üretilmiş araçların veya sonradan araç plan proje okul taşıtına tadilat yapılmış araçların, okul taşıtından çıkarılma işlemleri, okul taşıtı iptal projesi çizildikten sonra araç muayene istasyonunda araç okul taşıtı projesiyle  beraber araç muayenesi  olduktan sonra ilgili trafik tescil kuruluşuna müracat edildikten sonra ruhsat değiştirilerek okul taşıtı iptal edilmiş olur.

Okul taşıtı aracı  olarak trafiğe çıkmış araçların, trafige çıkış tarihi itibari ile  12 yaşını dolduran  araçların araç muayeneleri yapılmamaktadır.  12 yaşını dolduran araçların okul taşıtı servis aracı  olarak faaliyet göstermeleri yasaktır.

Ayrıca okul taşıtı araçları ulaştırma bakanlığının tarafından verilen  araç taşıma yetki belgesi alamadığından dolayı da araç okul  taşıtı projesi çizdirmeleri gerekmektedir.

Araç okul taşıtı iptal işlemlerinde araçların istiap haddine takıldıkları görülmektedir, istiap haddine takılan araçların koltuk söküm araç tadilat projesi'de yapılmalıdır. Araç Okul taşıtı ise her bir öğrenci için 50 kğ el bagajı dahil hesaplanmaktadır, Büyük yolcu ise 71 kğ üzerinden hesaplandığından bu hesaplar bazı araçlarda istiap haddine yol açmaktadır. Araç normal personel servisinde 16+1 kişi yolcu taşırken, araç okul taşıtı iptali yapıldığında koltuk sökmek gerekmektedir, çünkü bazı araçlarda hesaplamalarda araçlar 16+1 kişiyi kurtarmıyor kğ takılıyor bu durumlarda araç kaç koltuğu kurtarıyorsa o kadar araçtan koltuk sökülmesi gerekmektedir.

Okul Taşıtı Aracı İptal Projesi İçin Neler Gereklidir ?

1...   Aracın Tescil Belgesi (Ruhsatın İsim Yazan Kısmı)

2...   Aracın üzerideki okul taşıtı yazsının sökülmesi gerekmektedir.

3...   Araç üzerindeki dur levhası sökülmesi gerekmektedir.

4...   Okul Taşıtı ekipmalarının iptal edildiğine dair işcilik faturası

5...   Aracın koltuk dizilimi

Okul Taşıtı iptalinde koltuk sökmek gerekir mi?

Araç okul taşıtı iptal projelerinde her zaman koltuk sökmeye gerek yoktur. ancak aracın kilosu kurtarmadığı durumlarda koltuk sökmek gerekir. Okul taşıtı araçlar koltuk başı ağırlığı 50 kiloğram olarak hesab edilmektedir, okul taşıtı iptali olduğunda m2-m3 sıınıfı minibüs ve otobüs araçlarda koltuk başı ağırlık 71 kğ olarak hesap edilmektedir, bu durumlarda araç istiab haddine takıldığından dolayı koltuk sökmek gerekiyor.

Renault master okul taşıtı iptali

Volkswagen Grafter Okul Taşıtı İptali

Fıat Ducato okul taşıtı iptali

Cıtroen Jumper Okul taşıtı iptali

Mercedes Sprınter Okul taşıtı iptali

Okul Taşıtı iptal nasıl yapılır

Aracı okul taşıtından çıkarma

Okul Taşıtı söküm Projesi

Okul Taşıtı İptal Projesiyle İlgili Hizmet Başlıkları

istanbul okul taşıtı iptal projesi, büyükçekmece okul taşıtı iptalisilivri okul taşıtı söküm projesi, arnavutköy okul taşıtı söküm projesi, çatalca okul taşıtı iptal projeleri, beylikdüzü aracı okul taşıtundan çıkarma, esenyurt okul taşıtı iptali, avcılar okul taşıtı söküm projesi, küçükçekmece araçtan okul taşıtı kaldırma projesi, başakşehir ruhsattan okul taşıtı kaldırma projesi bakırköy okul taşıtı iptal projesi, bahçelievler okul taşıtı söküm projeleri, esenler araç okul taşıtı iptal projeleri, zeytinburnu okul taşıtından çıkarma, okul taşıtı nasıl iptal edilir, fatih okul taşıtı iptal projeleri, beyoğlu okul taşıtı projesi, okul taşıtı söküm projesi, şişli okul taşıtından çıkarma, sarıyer okul taşıtı söküm projesi, kadıköy okul taşıtı iptal projesi, sultanbeyli okul taşıtı söküm proje, ümraniye okul taşıtı, sancaktepe okul taşıtı söküm tadilat proje  sultangazi okul taşıtı iptal projesi, maltepe okul taşıtı iptali, tuzla okul taşıtı söküm, maltepe okul taşıtı söküm projesi, gaziosmanpaşa okul taşıtı iptal projeleri, şile aracı okul taşıtundan çıkarma, ataşehir okul taşıtı iptali, istanbul büyülçekmece okul taşıtı söküm projesi, istanbul esenyurt araçtan okul taşıtı kaldırma projesi, istanbul avcılar ruhsattan okul taşıtı kaldırma projesi, istanbul küçükçekmece okul taşıtı iptal projesi, istanbul bakırköy okul taşıtı söküm projeleri, istanbul esenyurt araç okul taşıtı iptal projeleri, istanbul başakşehir okul taşıtından çıkarma, istanbul okul taşıtı nasıl iptal edilir, istanbul okul taşıtı iptal projeleri, okul taşıtı projesi, okul taşıtı söküm projesi,