TEL 0212 861 00 81
CEP 0532 285 60 61

Okul Taşıtı İptal Projesi

 

Fabrikadan okul taşıtı olarak üretilmiş araçların veya sonradan araç plan proje okul taşıtına tadilat yapılmış araçların, okul taşıtından çıkarılma işlemleri, okul taşıtı iptal projesi çizildikten sonra araç muayene istasyonunda araç okul taşıtı projesiyle  beraber araç muayenesi  olduktan sonra ilgili trafik tescil kuruluşuna müracat edildikten sonra ruhsat değiştirilerek okul taşıtı iptal edilmiş olur.

 

Okul taşıtı aracı  olarak trafiğe çıkmış araçların, trafige çıkış tarihi itibari ile  12 yaşını dolduran  araçların araç muayeneleri yapılmamaktadır.  12 yaşını dolduran araçların okul taşıtı servis aracı  olarak faaliyet göstermeleri yasaktır.

 

Ayrıca okul taşıtı araçları ulaştırma bakanlığının tarafından verilen  araç taşıma yetki belgesi alamadğından dolayı da araç okul  taşıtı projesi çizdirmeleri gerekmektedir.

 

 

Araç okul taşıtı iptal işlemlerinde araçların istiab haddine takıldıkları görülmektedir, istiab haddine takılan araçların koltuk söküm araç tadilat projeside yapılmalıdır. Araç Okul taşıtı ise herbir öğrenci için 50 kiloğram el bagajı dahil hesaplanmaktadır, Büyük yolcu ise 71 kiloğram üzerinden hesablandığından bu hesablar bazı araçlarda istiab haddine yol açmaktadır.

 

 

Okul Taşıtı Aracı İptal Projesi İçin Neler Gereklidir ?

 

1...   Aracın Tescil Belgesi (Ruhsatın İsim Yazan Kısmı)

2...   Aracın üzerideki okul taşıtı yazsının sökülmesi gerekmektedir.

3...   Araç üzerindeki dur tabelası iptal edilip sökülmesi gerekmektedir.

4...   Okul Taşıtı ekipmalarının iptal edildiğine dair işcilik faturası

5...   Aracın koltuk şeması çizimi